Monthly Archives: آبان ۱۳۹۴

  • ۱

مدیریت وزن

مدیریت وزن

پپیشرفت تکنولوژی منجر به ایجاد تغییرات مفیدی در زندگی ما گردیده. با این حال تغییرات عادات غذایی و کاهش فعالیت فیزیکی باعث افزایش شیوع چاقی شده است. امروزه شیوع چاقی به عنوان یک بحران عمومی سلامت تشخیص داده شده است. چاقی اثرات منفی ای بر روی کیفیت سلامت زندگی ایجاد می کند و همچنین خطر بیماری­های کلیوی، فشار خون بالا، بیماری کبد چرب، مقاومت به انسولین و دیابت، بیماری­­های قلبی، سکته مغزی، مشکلات تنفسی و سرطان را افزایش می­دهد

number1

رژیم غذایی سالم + تمرین ورزشی منظم= وزن متناسب

 

number2

رژیم:

انتخاب رژیم سالم یکی از راه های کاهش میزان کالری دریافتی می باشد. رژیم های با کالری بسیار پایین به دلیل عدم ایجاد نتایج مناسب در طولانی مدت برای اکثر بیماران پیشنهاد نمی شود  زیرا نه تنها باعث کاهش وزن بیشتر نمیشوند بلکه بروز مشکلاتی مانند سنگ کیسه صفرا را افزایش می دهد.

 

 

 

 

 

ورزش:

ورزش مداوم برای کاهش وزن ضروری است. حتی تمریناتی به سادگی پیاده روی و استفاده از پله نیز می­تواند به حفظ وزن کمک ­کند. هم چنین به منظور کاهش وزن اضافی، افزایش فعالیت فیزیکی بهمراه رفتار درمانی نتایج بهتری را ایجاد می­کند. فعالیت فیزیکی منظم حساسیت به انسولین، کنترل قند خون و ریسک فاکتورهای موثر برای بیماری های قلبی-عروقی را بهبود می­بخشد. برای مثال تمرینات هوازی موجب کاهش احتمال خطر بیماری­های کرونری قلب می شود.

استراتژی های کاهش وزن

number9
 

۱- تصمیم بگیرید

به منظور پایبندی به برنامه کاهش وزن طولانی مدت، باید برای تغییر عادات آماده باشید.که این آمادگی ذهنی یا تغییراتی در شیوه زندگی می­تواند برای تمرکز روی برنامه­تان کمک کننده باشد.

 

۲- انگیزۀ درونی خویش را پیدا کنید

تهیه لیستی از آرزوهایتان، می تواند به پایبندی شما به برنامه کاهش وزن کمک کند. تلاش کنید تا عادت غذایی قبلی خود را فراموش کنید، و تحت شرایط وسوسه انگیز آرزوهایتان که قوی­ترین محرک شما هستند، را به یاد آورید.

number6

۳- واقع گرایانه هدف گذاری کنید

اولین قدم آگاهی از وضعیت کنونی خودتان می­باشد، که شامل آگاهی شما از: نوع رژیم غذایی کنونی، میزان فعالیت فیزیکی و میزان وزنتان می­شود. در ابتدا هدف گذاری واقع گرایانه بسیار ساده به نظر می­رسد، اما برنامه ریزی منطقی برای کاهش وزن بسیار سخت است و باید بر اساس تمایلات و توانایی های بیماران برای انجام ورزش صورت بگیرد. یک نکته کلیدی برای آغاز فعالیت­های بدنی، افزایش تدریجی مدت زمان انجام ورزش است.

number7

کدام ترکیب باعث کاهش وزن می شود؟

number8

اگرچه محققان بر این باورند که اساس دستیابی به کاهش وزن طولانی مدت ایجاد تغییر در رژیم غذایی و روش زندگی می­باشد، بسیاری از افراد برای کاهش وزن به داروها و مکمل­های لاغری رو می­آورند. و بر این باورند که این محصولات به آنها کمک خواهد کرد که به وزن مورد نظرشان برسند.

در طی سالیان دراز داروهای زیادی برای کنترل چاقی مورد استفاده قرار گرفته است، نکته ای که باید نسبت به آن آگاه باشیم ایمن بودن این ترکیبات است.

اگرچه بیشتر داروهای ضد چاقی مثل sibutramine(Meridia®،Reductil®)،fenfluramine و diethylpropion(Tenuate®) که مورد تایید بودند امروزه به دلیل عوارض جانبی مختلف مثل بالا رفتن فشار خون، حمله قلبی، سکته مغزی و مشکلات روانی کنار گذاشته شده است.

Sibutramine بعد از تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال ۱۹۹۷ میلادی به طور وسیعی مورد استفاده قرار گرفت و در اکتبر سال ۲۰۱۰ میلادی به دلیل ارتباط آن با افزایش بیماری­های قلبی-عروقی و سکته از بازار جمع آوری شد.

در دهه ۱۹۹۰ میلادی،fenfluramine و dexfenfluramine به دلیل آسیب به دریچه قلب از بازار جمع آوری شد.

هم چنین FDA به بازبینی هشدارهایی در مورد عوارض جانبی محصولات حاوی افدرا، ترکیبات شبه افدرا، و ۵-Hydroxytryptophan که در ارتباط با ریسک­های سلامتی می­باشد، پرداخته است.

عصاره ­های گیاهی متنوعی که در مکمل­های کاهش وزن استفاده می­شود، اثراتشبه افدرا و شبه کافئین دارند، اگرچه استفاده از افدرا در مکمل­ها ممنوع شده است بسیاری از محصولات کاهش وزن گیاهی از عصاره­هی تغلیظ شده پرتقال تلخ که حاوی synephrine است، استفاده می­کنند.

برخی مکمل­های غذایی مثل عصاره Guarana شامل میزان زیادی از کافئین هستند. FDA در مورد مصرف دوز بالای کافئین که باعث کافئینیسم می­شود، هشدار داده است. کافئینیسم سندرمی است که باعث نقص عملکرد اعصاب و سیستم کلیوی می­شود و مضرات روانی نیز دارد. از سایر عوارض جانبی مصرف این ترکیب می­توان به اضطراب، بی قراری  مشکلات خواب اشاره کرد.

Hoodia یک ترکیب طبیعی با خاصیت مهارکنندگی اشتها است که به عنوان مکمل کاهش وزن شهرت دارد و مشکلاتی مثل ناراحتی­های معدی-روده ای، نقص عملکرد کبدی و خطر دیابت را ایجاد می­کند.

در نتیجه، انتظار می­رود که داروهای ضد چاقی موثرتر و با قابلیت تحمل بهتری طی درک مکانیسم­های متعدد و سیستم­های پیچیده فیزیولوژیکی دخیل در اشتها . علاوه بر این تغییر در روش زندگی باید در کنار همه درمان­های چاقی صورت گیرد که این اساس مدیریت پزشکی چاقی است.

تعدادی از ترکیباتی که در مکمل­ های کاهش وزن استفاده می­شوند و براساس مطالعات ایمن و کاربردی هستند در زیر آمده است:

عصاره دانه قهوه سبز 
number10

 

دانه های تفت داده نشده قهوه حاوی میزان بالاتری از اسید کلروژنیک هستند که دارای اثرات مفیدی برای بیماری های قلبی، دیابت و کاهش وزن هستند.  عصاره قهوه سبز به علت داشتن محتوای اسید کلروژنیک مانع تجمع چربی می­شود. قهوه سبز تجمع چربی کبدی را سرکوب کرده و متابولیسم گلوکز را به وسیله کاهش جذب گلوکز در دستگاه گوارش تعدیل می­کند. همچنین مطالعات انجام شده بر روی داوطلبان دریافت کننده عصاره قهوه سبز اثرات قابل توجهی را بر روی وزن نشان داده است.

 عصاره گارسینیا کامبوجیا

number11

گارسینیا کامبوجیا درختی دارای میوه است که در سراسر آسیا، افریقا و جزایر پلینزی رشد می­کند که پالپ و پوست میوه آن حاوی مقادیر زیادی از هیدروکسی سیتریک اسید است . برخی از محققین بر این باورند که این ترکیب باعث مهار لیپوژنز، افزایش سنتز گلیکوژن کبدی، سرکوب سیستم ایمنی، سرکوب ذخیره مواد غذایی و کاهش وزن می­شود. برخی مطالعات نشان داده است که این ترکیب تجمع چربی شکمی را مستقل از جنسیت در افراد چاق دارای چربی احشایی  کاهش می­دهد و اثر بازگشت به حالت اولیه در آن­ها مشاهده نشده است. بنابراین این چنین تصور می­شود که گارسینیا کامبوجیا می تواند برای ممانعت و کاهش تجمع چربی احشایی  مفید باشد.

 

 

 

 

کرومیوم

کرومیوم یک ماده معدنی کم یاب حیاتی است که عمل انسولین را تقویت می­کند. مکمل­های غذایی معمولا حاوی کرومیوم به شکل کرومیوم پیکولینات می­باشند که شامل کرومیوم و پیکولینیک اسید است. مقادیر کم کرومیوم ممکن است با اختلال تحمل گلوکز و دیابت تیپ ۲ در ارتباط باشد. مطالعات مختلف اثرات مکمل­های کرومیوم، به ویژه به شکل کرومیوم پیکولینات بر روی کاهش وزن را ارزشیابی کرده است. محققان بر این باورند که مکمل­های کرومیوم توده عضلانی بدون چربی را افزایش داده و کاهش توده چربی را افزایش می­دهند. محققان عقیده دارند که این مکمل­ها می­توانند ذخیره  مواد غذایی، میزان گشنگی و تمایل به چربی را کاهش دهند.

رزبری کتون

عصاره کتونی تمشک یک ترکیب آروماتیک است که در تمشک یافت می­شود. ساختار شیمیایی این ترکیب شباهت­هایی با کپسایسین (موجود در فلفل قرمز) و سینفرین دارد، که این ها ترکیباتی هستند که اثرات آن­ها بر روی چاقی و متابولیسم چربی مورد مطالعه قرار گرفته است. عصاره کتونی تمشک می­تواند از اضافه وزن به وسیله متابولیسم لیپید جلوگیری کند و این یک روش موثر برای سوزاندن چربی است.

 

کارنیتین

number13

کارنیتین از یک آمینو اسید مشتق شده است که تقریبا در تمام سلول­های بدن یافت می­شود. کارنیتین یک اصطلاح عمومی برای تعدادی از ترکیبات شامل L- کارنیتین، استیل- L- کارنیتین و پروپیونیل L- کارنیتین است.  کارنیتین نقش حیاتی در تولید انرژی و انتقال اسیدهای چرب بلند زنجیره به میتوکندری دارد، بنابراین آن­ها می توانند برای تولید انرژی اکسید شوند. همچنین کارنیتین انتقال ترکیبات سمی تولید شده خارج از اندام سلولی برای ممانعت از تجمع آن ها را انجام می­دهد. با توجه به مطالب فوق کارنیتین در بافت­هایی مثل عضلات اسکلتی و قلبی متمرکز می شود و اسیدهای چرب را به عنوان سوخت غذایی مصرف می­کند. کارنیتین به دو شکل D و L شناخته شده است که فقط فرم L کارنیتین در بدن فعال است و فرمی است که در مواد غذایی مثل گوشت، ماهی، بوقلمون و شیر یافت می­شود. برخی اثرات استفاده از L- کارنیتین عبارتند از : بهبود عملکرد ورزشکاران، کم کردن سرعت پیری، اثرات مفید بر روی سیستم قلبی-عروقی، کاهش اثرات رنج حاصل از شیمی درمانی و پرتو درمانی در بیماران مبتلا به سرطان، کاهش مقاومت به انسولین در دیابت تیپ دو، کاهش مرگ لنفوسیت ها و پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به ایدز و درمان ناباروری مردان به وسیله بهبود کیفیت اسپرم. کارنیتین اغلب به عنوان یک هدف برای کاهش وزن عملکرد ورزش را بهبود می­بخشد و همچنین به عنوان داروی تایید شده توسط سازمان غذا و دارو برای درمان اولیه و ثانویه سندروم کمبود کارنیتین می باشد.

۷- کتو دی هیدرواپی آندسترون 

yam-fb

۷- کتو دی هیدرواپی آندسترون یک محصول فرعی از دی هیدرواپی آندسترون ساخته شده است. ۷- کتو دی هیدرواپی آندسترون ماده شیمیایی است که به عنوان هورمون اولیه از غده های اطراف کلیه تولید می شود. بر خلاف دی هیدرواپی آندسترون که به هورمون های استروئیدی مثل آندروژن و استروژن تبدیل می شود، مصرف خوراکی ۷- کتو دی هیدرواپی آندسترون سطح هورمون های استروئیدی در خون را افزایش نمی دهد. ۷- کتو دی هیدرواپی آندسترون همچنین برای افزایش فعالیت غده تیروئید، تقویت سیستم ایمنی، افزایش حافظه و کاهش علائم پیری استفاده می گردد.

 

 

 

 

 

 

(Coleus forskohlii (forskolin

number14

Forskolin ترکیبی است که از ریشه گیاه coleus forskohlii جداسازی می شود که این گیاه در مناطق نیمه حاره ای مثل هند و تایلند رشد می کند. به نظر می رسد Forskolin در کاهش وزن در اثر بهبود لیپولیز و کاهش اشتها موثر می باشد. برخی تحقیقات پیشنهاد می کنند که احتمالا Forskolin  در کاهش وزن و ساخت عضلات موثر باشد. اثر دیگر این ماده در بهبود وضعیت بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی کاردیومیوپاتی با علل نامعلوم است.

عصاره چای سبز

عصاره چای سبز از برگ های خشک و تخمیر نشده گیاه camellia sinensis گرفته می شود. گزارش شده است که چای سبز دارای خواصی از جمله پیشگیری از سرطان و بیماری های قلبی- عروقی می باشد. ماده فعال چای سبز پلی فنول ها هستند که به کاتچین معروف هستند. مطالعات نشان داده اند که چای و پلی فنول های چای فعالیت ضد سرطانی دارند. هم چنین دارای اثراتی در کاهش وزن هستند. اگرچه نقش آن در کاهش وزن نامشخص است اما نشان داده شده که عصاره چای سبز هم مصرف انرژی و هم اکسیداسیون چربی را بالا می برد.

کاتچین موجود در چای سبز catechol-O-methyltransferase را مهار کرده و این منجر به افزایش نوراپی نرین می شود. افزایش سطح نوراپی نفرین باعث افزایش مصرف انرژی و اکسیداسیون چربی می شود که باعث کاهش وزن می گردد. علاوه بر این نتایج مطالعات مختلف پیشنهاد می کنند که متابولیسم گلوکز نیز ممکن است با مصرف کاتچین بهبود بخشد.

  • References:

۱- Mattes RD, Bormann L. Effects of (-)-hydroxycitric acid on appetitive variables. Physiol Behav 2000;71:87-94.

۲- Onakpoya I, Hung SK, Perry R, Wider B, Ernst E. The use of garcinia extract (hydroxycitric acid) as a weight loss supplement: a systematic review and meta-analysis of randomised clinical trials. J Obes 2011;2011:509038.

۳- Onakpoya I, Terry R, Ernst E. The use of green coffee extract as a weight loss supplement: a systematic review and meta-analysis of randomised clinical trials. Gastroenterol Res Pract 2011;2011.

۴- Manore MM. Dietary supplements for improving body composition and reducing body weight: where is the evidence? Int J Sport Nutr Exerc Metab 2012;22:139-54.

۵- Tian H, Guo X, Wang X, He Z, Sun R, Ge S, et al. Chromium picolinate supplementation for overweight or obese adults. Cochrane Database Syst Rev 2013;11:CD010063.

۶- Anton SD, Morrison CD, Cefalu WT, Martin CK, Coulon S, Geiselman P, et al. Effects of chromium picolinate on food intake and satiety. Diabetes Technol Ther 2008;10:405-12.

۷- Onakpoya I, Posadzki P, Ernst E. Chromium supplementation in overweight and obesity: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. Obes Rev 2013;14:496-507.

۸- Pittler MH, Stevinson C, Ernst E. Chromium picolinate for reducing body weight: meta-analysis of randomized trials. Int J Obes Relat Metab Disord 2003;27:522-9.

۹- Lopez HL, Ziegenfuss TN, Hofheins JE, Habowski SM, Arent SM, Weir JP, et al. Eight weeks of supplementation with a multi-ingredient weight loss product enhances body composition, reduces hip and waist girth, and increases energy levels in overweight men and women. J Int Soc Sports Nutr 2013;10:22.