Monthly Archives: دی ۱۳۹۴

  • ۰

از دکتر بپرسید

سوالات پر تکرار

زخم پای دیابتیک چیست؟

طرح‌نما یا لورم ایپسوم(به لاتین: Lorem ipsum) به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.طراح گرافیک از این متن به عنوان عنصری از ترکیب بندی برای پر کردن صفحه و ارایه اولیه شکل ظاهری و کلی طرح سفارش گرفته شده استفاده می نماید، تا از نظر گرافیکی نشانگر چگونگی نوع و اندازه فونت و ظاهر متن باشد.
معمولاً طراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنند تا صرفاً به مشتری یا صاحب کار خود نشان دهند که صفحه طراحی یا صفحه بندی شده بعد از اینکه متن در آن قرار گیرد چگونه به نظر می‌رسد و قلم‌ها و اندازه‌بندی‌ها چگونه در نظر گرفته شده‌است. از آنجایی که طراحان عموماً نویسنده متن نیستند و وظیفه رعایت حق تکثیر متون را ندارند و در همان حال کار آنها به نوعی وابسته به متن می‌باشد آنها با استفاده از محتویات ساختگی، صفحه گرافیکی خود را صفحه‌آرایی می‌کنند تا مرحله طراحی و صفحه‌بندی را به پایان برند.
num1-d

سوال شماره۲

طرح‌نما یا لورم ایپسوم(به لاتین: Lorem ipsum) به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.طراح گرافیک از این متن به عنوان عنصری از ترکیب بندی برای پر کردن صفحه و ارایه اولیه شکل ظاهری و کلی طرح سفارش گرفته شده استفاده می نماید، تا از نظر گرافیکی نشانگر چگونگی نوع و اندازه فونت و ظاهر متن باشد.

معمولاً طراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنند تا صرفاً به مشتری یا صاحب کار خود نشان دهند که صفحه طراحی یا صفحه بندی شده بعد از اینکه متن در آن قرار گیرد چگونه به نظر می‌رسد و قلم‌ها و اندازه‌بندی‌ها چگونه در نظر گرفته شده‌است. از آنجایی که طراحان عموماً نویسنده متن نیستند و وظیفه رعایت حق تکثیر متون را ندارند و در همان حال کار آنها به نوعی وابسته به متن می‌باشد آنها با استفاده از محتویات ساختگی، صفحه گرافیکی خود را صفحه‌آرایی می‌کنند تا مرحله طراحی و صفحه‌بندی را به پایان برند.

سوال خود را از دکتر بپرسید


  • ۰

زخم پای دیابتی

 زخم پای دیابتیک چیست؟

number5

زخم پای دیابتی یک مشکل جدی در بیماران دیابتی می باشد که با عوامل مختلفی از جمله سن، کنترل قند خون و طول دوره ابتلا به دیابت در ارتباط است. شیوع زخم پای دیابتی در بیماران دیابتیک ۴-۱ درصد می باشد که در میان بیماران مسن تر شیوع بیشتری دارد. در این ارتباط نوروپاتی دیابتی، بیماری های عروق محیطی و آسیب های متوالی از مهمترین فاکتورهای خطر می باشند. کاهش جریان خون در پا به همراه کمبود اکسیژن و کاهش مواد غذایی باعث پیشرفت زخم می شوند. نوروپاتی محیطی و نوروپاتی حرکتی ایجاد شده در بیماران دیابتی باعث بروز علائمی چون: بی حسی، عدم احساس درد، فشار و گرما در پا، ضعف عضلانی، آتروفی و فلج عضلانی می شود. به دلیل اینکه میزان بالای گلوکز در بیماران دیابتیک باعث کند شدن روند بهبود زخم می گردد، لذا کنترل قند خون در کاهش علائم دردهای عصبی در بیماران دیابتیک بسیار کمک کننده است.

 

کنترل قند خون:

میزان بالای قند خون رطوبت پوست را کاهش داده و باعث ایجاد ترک در پوست می شود که این خود مکان مناسبی را برای رشد باکتریها فراهم می کند و باعث آسیب به اعصاب می شود، به دلایل ذکر شده کنترل قند خون نقش مهمی در جلوگیری از پیشرفت زخم دارد.

number1

 

بررسی روزانه پا ها:

بهترین مکان برای شروع عفونت بین انگشتان پا است و ممکن است حضور زخم تا زمان تبدیل شدن به یک زخم جدی احساس نشود، به این دلیل بررسی روزانه پاهای خود را جدی بگیرید. اگرچه استفاده از لوسیون ها برای نرم و مرطوب نگهداشتن پوست مفید است، بهتر است استفاده از آن ها در بین انگشتان پا محدود شود و پس از استفاده از لوسیون ها از خشک بودن (خیس یا چسبنده نبودن پاها ) پا اطمینان حاصل کرد.

number2

استحمام با آب ولرم:

از آنجا که ممکن است دمای آب به وسیله پا احساس نشود، قبل از هر چیز دمای آب را با دست خود امتحان کنید و مدت زمان استحمام خود را کاهش دهید، زیرا خیس خوردن زخم باعث کند شدن روند بهبودی زخم می شود.

number3

انتخاب کفش مناسب:

انتخاب کفش مناسب از ایجاد تاول که خود تهدیدی برای تبدیل شدن به یک زخم جدی می باشد جلوگیری می کند. همچنین استفاده از جوراب همراه با کفش راه حل مناسبی برای جلوگیری از تحریکات پوستی است.

number4

درمان:

تخلیه و حذف بافت آسیب دیده برای کنترل زخم دیابتیک ضروری است. از روش های دیگری که برای درمان این نوع زخم ها پیشنهاد می شود می توان به درمان با فشار بالای اکسیژن، استفاده از محصولات پیشرفته درمانی برای بهبود زخم ها و درمان با استفاده از فشار منفی اشاره کرد. اخیرا استفاده از گزینه های درمانی جدید مانند فاکتور رشد اپیدرمی (EGF) و فاکتور رشد مشتق شده از پلاکت ها (PDGF) اهمیت زیادی در درمان زخم پای دیابتی غیر عفونی پیدا کرده است. در سلول های طبیعی فاکتور رشد پلاکتی (PDGF) به میزان کم و غیر قابل اندازه گیری تولید می شود، اما تولید آن ها به وسیله فاکتورهای ترشح شونده (TGF-β,TNF-α) در محدوده زخم افزایش پیدا می کند. گیرنده های فاکتور رشد مشتق شده از پلاکت ها (PDGF)  در سلول های مزانشیم مانند فیبروبلاست ها ، استئوبلاست ها و… وجود دارد که این فاکتور رشد با ویژگی هایی مانند میتوژنز، کموتاکسی، تعدیل مولفه های ماتریکس سلولی و انقباض عروقی باعث فعال شدن سلول های مزانشیم و ترشح کلاژن و کلاژناز می شود. در نهایت ترشح این فاکتورها باعث بهبود زخم و تسریع روند بهبود می شود. بنابر این ژل رگراهیل به وسیله عملکردهایی مشابه با فاکتور رشد مشتق شده از پلاکت ها در بهبود زخم مفید می باشد و تشکیل بافت را تسریع می کند. تمامی این ویژگی ها باعث کاهش دوره بستری بیماران و کاهش احتمال قطع عضو در ببیماران دیابتیک می شود.

 

زخم پای دیابتی یک مشکل جدی در بیماران دیابتی می باشد که با عوامل مختلفی از جمله سن، کنترل قند خون و طول دوره ابتلا به دیابت در ارتباط است. شیوع زخم پای دیابتی در بیماران دیابتیک ۱ تا ۴ درصد می باشد که در میان بیماران مسن تر شیوع بیشتری دارد. در این ارتباط نوروپاتی دیابتی، بیماری های عروق محیطی و آسیب های متوالی از مهمترین فاکتورهای خطر می باشند. کاهش جریان خون در پا به همراه کمبود اکسیژن و کاهش مواد غذایی باعث پیشرفت زخم می شوند. نوروپاتی محیطی و نوروپاتی حرکتی ایجاد شده در بیماران دیابتی باعث بروز علائمی چون: بی حسی، عدم احساس درد، فشار و گرما در پا، ضعف عضلانی، آتروفی و فلج عضلانی می شود. به دلیل اینکه میزان بالای گلوکز در بیماران دیابتیک باعث کند شدن روند بهبود زخم می گردد، لذا کنترل قند خون در کاهش علائم دردهای عصبی در بیماران دیابتیک بسیار کمک کننده است.

Related Information


  • ۰

ویتامین دی

ویتامین D:

کوله کلسیفرول (ویتامین D) یک ویتامین محلول در چربی است که به صورت طبیعی در تعداد کمی از مواد غذایی وجود داشته و در هنگام مواجهه پوست با نور خورشید درون بدن ساخته می­شود. بیش­تر ویتامین D (80-90% مقدار دریافتی بدن) هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید کسب می­شود. اشعه فرابنفش (UV) سنتز ویتامین D را تحریک می­کند و این در حالیست که کرم­های ضد آفتاب مانع جذب اشعه فرابنفش می­شوند. بر طبق گزارشات آماری ۱ میلیارد از جمعیت جهان از همه نژادها و گروه­های سنی دچار کمبود ویتامین D هستند. کمبود ویتامین D بیش­تر در میان افرادی که به دلیل شرایط آب و هوایی، روش زندگی و نگرانی در مورد سرطان پوست، نور خورشید کم­تری دریافت می­کنند بسیار زیاد است.

اگرچه خورشید بهترین منبع طبیعی ویتامین D است، این ماده هم­چنین به صورت طبیعی به میزان کم در تعداد کمی از مواد غذایی شامل ماهی­­های چرب نظیر تن و سالمون و تخم مرغ، هم­چنین به لبنیات افزوده می­شود.

D1

ویتامین D که از تابش نور خورشید، غذا و مکمل­ها دریافت می­شود از لحاظ زیستی غیر فعال است. برای فعالسازی این ویتامین باید دو مرحله هیدروکسیلاسیون را پشت سر بگذارد. فعالسازی این ویتامین ابتدادر کبد صورت می­گیرد و ویتامین D به ۲۵-hydroxyvitamin D [25(OH) D] (calcidiol) تبدیل می­شود. دومین مرحله فعالسازی در کلیه­ها اتفاق می­افتد و ۱, ۲۵-dihydroxyvitamin D [1, 25(OH) 2D] (calcitriol) را ایجاد می­کند که از لحاظ فیزیولوژیکی فعال است.

D2

ویتامین D و سلامتی:

نقش اصلی ویتامین D حفظ میزان طبیعی کلسیم و فسفات خون است که باعث ایجاد استخوان­های محکم و قوی می­شود. از ویتامین D به تنهایی یا همراه با کلسیم برای تقویت سلامتی استخوان­ها و کاهش شکستگی استخوان­ها کاربرد دارد. دریافت ناکافی کلسیم در ارتباط با استئوپروز می­باشد که با کاهش محتوای استخوانی و تخریب ساختار بافت استخوانی همراه است.

 

D3

سایر مزایای ویتامین D:

ویتامین D به دلیل ارتباطش با بیماری­ها و مشکلات پزشکی مختلف مطالعه شده است. درسال­های اخیر، نقش مهم ویتامین D در پیشگیری یا درمان این بیماری­ها مشخص شده است:

هیپوفسفاتمی خانوادگی، هیپوپاراتیروئیدیسم (کم­کاری تیروئید)، استئومالشیا (نرمی استخوان)، مالتیپل اسکلروزیس (MS)، پسوریازیس، پیشگیری از سرطان، سایر شرایط : دیابت ۱ و ۲، فشار خون بالا و عدم تحمل گلوکز.

کمبود  ویتامین D:

  • کمبود ویتامین D خطری برای سلامت عمومی به حساب می­آید. ویتامین D کافی از راشیتیسم در کودکان و نرمی استخوان در بزرگسالان جلوگیری می­کند. میزان مورد نیاز ویتامین D در کودکان و نوزادان بیشتر از بزرگسالان است. مطالعات نشان داده که میزان پایین ویتامین D در شیر ماذر منجر به کمبود در نوزادان می­شود. کودکان با سطح پایین ویتامین D ریسک بالاتری برای مشکلات تنفسی دارند. هم­چنین اثربخشی درمان پوکی استخوان با مکمل کلسیم در ارتباط با ویتامین D است.

    اکثر مواد غذایی حاوی میزان چشمگیری از ویتامین D نمی­باشند و اکثر مردم به دلیل سکونت در مناطق سرپوشیده، پوشاندن بدن در بیرون منزل و استفاده از کرم­های ضد آفتاب برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست میزان کافی نور خورشید دریافت نمی­کنند.

D4

 

کمبود ویتامین D در میان ایرانیان :

کمبود ویتامین D امروزه به صورت پاندمیک شیوع پیدا کرده است. مهم­ترین علت کمبود ویتامین D عدم دریافت کافی نورخورشید است. تعداد خیلی کمی از مواد غذایی به صورت طبیعی حاوی ویتامین D هستند و غذاهایی که با ویتامین D غنی سازی شده ­اند اغلب برای برطرف کردن نیاز بزرگسالان یا حتی کوکان کافی نیستند.

کمبود ویتامین D باعث راشیتیسم در کودکان می­شود و استئوپنی را تشدید کرده و منجر به استئوپروزیس و شکستگی استخوان در بزرگسالان می­شود.

مطالعات اخیر فراوانی­های مختلفی از ویتامین D در جنس و گروه­های سنی مختلف در کشورهای در حال توسعه نشان داده است. ایران کشری با احتمال بالای کمبود متوسط تا شدید ویتامین D است و فراوانی این کمبود در شهر تهران بیشتر مشاهده شده است.

 

iran-VD
  • فراوانی کمبود ویتامین D در طی ۳ سال در ایران

n.

چه مقدار ویتامین D باید دریافت شود؟

مقدار ویتامین D که در یکروز نیاز دارید بستگی به سن شما دارد. میانگین  مقدار مصرفی روزانه برای سنین مختلف در زیر آمده است (برحسب واحد بین المللیIU). مکمل ویتامین D باید به نوزادانی که فقط از شیر مادر نغذیه می­کنند مصرف شود زیرا میزان ویتامین D شیر مادر بسیار پایین است.

انجمن غدد درون ریز کودکان The Lawson Wilkins پیشنهاد می­کند که شیرخواران از ابتدای روزهای تولد میزان IU 400 در روز ویتامین D مصرف کنند. اکثر شیر خشک­های نوزادان شامل حداقل IU400 در لیتر ویتامین D می­باشد، بنابراین نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می­کنند ممکن است به مکمل ویتامین D نیاز داشته باشند. زیرا برای دریافت میزان کافی از این ویتامین باید روزانه حداقل ۱۰۰۰ میلی لیتر از شیر خشک مصرف کنند. هم­چنین دریافتی حداقل IU400 در روز برای کودکانی که روزانه کمتر از ۱ لیتر شیر غنی شده استفاده نمی­کنند، پیشنهاد می­شود.

مرحله زندگی مقدار پیشنهادی
تولد تا ۱۲ ماهگی ۴۰۰ IU
کودکان ۱-۱۳ سال ۶۰۰ IU
جوانان ۱۴-۱۸ سال ۶۰۰ IU
بزرگسالان ۱۹-۷۰s ۶۰۰ IU
بزرگسالان ۷۱ سال و بالاتر ۸۰۰ IU
زنان باردار و شیرده ۶۰۰ IU

کمبود ویتامین D باید با دوزهای بالای کوله کلسیفرول برطرف شود. پیش بینی­های میزان نیاز به ویتامین D متنوع است و بستگی به میزان در معرض قرار گرفتن نور خورشید و استانداردهای تعیین درجه کمبود است. انستیتوی پزشکی حداقل میزان در معرض نور خورشید قرار گرفتن را به اندازه­ای تعیین می­کند که میزان ویتامین D روزانه دریافت شود. هم­چنین انجمن به این نتیجه رسیده است که غلظت سرمی  ۲۵-hydroxyvitamin D حداقل ۲۰ ng/mL  (۵۰ nmol/L)  برای اکثر افراد مناسب است.

Related Information