ویتامین دی

  • ۰

ویتامین دی

ویتامین D:

کوله کلسیفرول (ویتامین D) یک ویتامین محلول در چربی است که به صورت طبیعی در تعداد کمی از مواد غذایی وجود داشته و در هنگام مواجهه پوست با نور خورشید درون بدن ساخته می­شود. بیش­تر ویتامین D (80-90% مقدار دریافتی بدن) هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید کسب می­شود. اشعه فرابنفش (UV) سنتز ویتامین D را تحریک می­کند و این در حالیست که کرم­های ضد آفتاب مانع جذب اشعه فرابنفش می­شوند. بر طبق گزارشات آماری ۱ میلیارد از جمعیت جهان از همه نژادها و گروه­های سنی دچار کمبود ویتامین D هستند. کمبود ویتامین D بیش­تر در میان افرادی که به دلیل شرایط آب و هوایی، روش زندگی و نگرانی در مورد سرطان پوست، نور خورشید کم­تری دریافت می­کنند بسیار زیاد است.

اگرچه خورشید بهترین منبع طبیعی ویتامین D است، این ماده هم­چنین به صورت طبیعی به میزان کم در تعداد کمی از مواد غذایی شامل ماهی­­های چرب نظیر تن و سالمون و تخم مرغ، هم­چنین به لبنیات افزوده می­شود.

D1

ویتامین D که از تابش نور خورشید، غذا و مکمل­ها دریافت می­شود از لحاظ زیستی غیر فعال است. برای فعالسازی این ویتامین باید دو مرحله هیدروکسیلاسیون را پشت سر بگذارد. فعالسازی این ویتامین ابتدادر کبد صورت می­گیرد و ویتامین D به ۲۵-hydroxyvitamin D [25(OH) D] (calcidiol) تبدیل می­شود. دومین مرحله فعالسازی در کلیه­ها اتفاق می­افتد و ۱, ۲۵-dihydroxyvitamin D [1, 25(OH) 2D] (calcitriol) را ایجاد می­کند که از لحاظ فیزیولوژیکی فعال است.

D2

ویتامین D و سلامتی:

نقش اصلی ویتامین D حفظ میزان طبیعی کلسیم و فسفات خون است که باعث ایجاد استخوان­های محکم و قوی می­شود. از ویتامین D به تنهایی یا همراه با کلسیم برای تقویت سلامتی استخوان­ها و کاهش شکستگی استخوان­ها کاربرد دارد. دریافت ناکافی کلسیم در ارتباط با استئوپروز می­باشد که با کاهش محتوای استخوانی و تخریب ساختار بافت استخوانی همراه است.

 

D3

سایر مزایای ویتامین D:

ویتامین D به دلیل ارتباطش با بیماری­ها و مشکلات پزشکی مختلف مطالعه شده است. درسال­های اخیر، نقش مهم ویتامین D در پیشگیری یا درمان این بیماری­ها مشخص شده است:

هیپوفسفاتمی خانوادگی، هیپوپاراتیروئیدیسم (کم­کاری تیروئید)، استئومالشیا (نرمی استخوان)، مالتیپل اسکلروزیس (MS)، پسوریازیس، پیشگیری از سرطان، سایر شرایط : دیابت ۱ و ۲، فشار خون بالا و عدم تحمل گلوکز.

کمبود  ویتامین D:

  • کمبود ویتامین D خطری برای سلامت عمومی به حساب می­آید. ویتامین D کافی از راشیتیسم در کودکان و نرمی استخوان در بزرگسالان جلوگیری می­کند. میزان مورد نیاز ویتامین D در کودکان و نوزادان بیشتر از بزرگسالان است. مطالعات نشان داده که میزان پایین ویتامین D در شیر ماذر منجر به کمبود در نوزادان می­شود. کودکان با سطح پایین ویتامین D ریسک بالاتری برای مشکلات تنفسی دارند. هم­چنین اثربخشی درمان پوکی استخوان با مکمل کلسیم در ارتباط با ویتامین D است.

    اکثر مواد غذایی حاوی میزان چشمگیری از ویتامین D نمی­باشند و اکثر مردم به دلیل سکونت در مناطق سرپوشیده، پوشاندن بدن در بیرون منزل و استفاده از کرم­های ضد آفتاب برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست میزان کافی نور خورشید دریافت نمی­کنند.

D4

 

کمبود ویتامین D در میان ایرانیان :

کمبود ویتامین D امروزه به صورت پاندمیک شیوع پیدا کرده است. مهم­ترین علت کمبود ویتامین D عدم دریافت کافی نورخورشید است. تعداد خیلی کمی از مواد غذایی به صورت طبیعی حاوی ویتامین D هستند و غذاهایی که با ویتامین D غنی سازی شده ­اند اغلب برای برطرف کردن نیاز بزرگسالان یا حتی کوکان کافی نیستند.

کمبود ویتامین D باعث راشیتیسم در کودکان می­شود و استئوپنی را تشدید کرده و منجر به استئوپروزیس و شکستگی استخوان در بزرگسالان می­شود.

مطالعات اخیر فراوانی­های مختلفی از ویتامین D در جنس و گروه­های سنی مختلف در کشورهای در حال توسعه نشان داده است. ایران کشری با احتمال بالای کمبود متوسط تا شدید ویتامین D است و فراوانی این کمبود در شهر تهران بیشتر مشاهده شده است.

 

iran-VD
  • فراوانی کمبود ویتامین D در طی ۳ سال در ایران

n.

چه مقدار ویتامین D باید دریافت شود؟

مقدار ویتامین D که در یکروز نیاز دارید بستگی به سن شما دارد. میانگین  مقدار مصرفی روزانه برای سنین مختلف در زیر آمده است (برحسب واحد بین المللیIU). مکمل ویتامین D باید به نوزادانی که فقط از شیر مادر نغذیه می­کنند مصرف شود زیرا میزان ویتامین D شیر مادر بسیار پایین است.

انجمن غدد درون ریز کودکان The Lawson Wilkins پیشنهاد می­کند که شیرخواران از ابتدای روزهای تولد میزان IU 400 در روز ویتامین D مصرف کنند. اکثر شیر خشک­های نوزادان شامل حداقل IU400 در لیتر ویتامین D می­باشد، بنابراین نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می­کنند ممکن است به مکمل ویتامین D نیاز داشته باشند. زیرا برای دریافت میزان کافی از این ویتامین باید روزانه حداقل ۱۰۰۰ میلی لیتر از شیر خشک مصرف کنند. هم­چنین دریافتی حداقل IU400 در روز برای کودکانی که روزانه کمتر از ۱ لیتر شیر غنی شده استفاده نمی­کنند، پیشنهاد می­شود.

مرحله زندگی مقدار پیشنهادی
تولد تا ۱۲ ماهگی ۴۰۰ IU
کودکان ۱-۱۳ سال ۶۰۰ IU
جوانان ۱۴-۱۸ سال ۶۰۰ IU
بزرگسالان ۱۹-۷۰s ۶۰۰ IU
بزرگسالان ۷۱ سال و بالاتر ۸۰۰ IU
زنان باردار و شیرده ۶۰۰ IU

کمبود ویتامین D باید با دوزهای بالای کوله کلسیفرول برطرف شود. پیش بینی­های میزان نیاز به ویتامین D متنوع است و بستگی به میزان در معرض قرار گرفتن نور خورشید و استانداردهای تعیین درجه کمبود است. انستیتوی پزشکی حداقل میزان در معرض نور خورشید قرار گرفتن را به اندازه­ای تعیین می­کند که میزان ویتامین D روزانه دریافت شود. هم­چنین انجمن به این نتیجه رسیده است که غلظت سرمی  ۲۵-hydroxyvitamin D حداقل ۲۰ ng/mL  (۵۰ nmol/L)  برای اکثر افراد مناسب است.

Related Information


Leave a Reply